DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 9°C
Yağışlı

Karşıyaka ‘ICLEI Sürdürülebilir Kentler Birliği’ne Katıldı

Karşıyaka ‘ICLEI  Sürdürülebilir Kentler Birliği’ne Katıldı
REKLAM ALANI
03.03.2020
65
A+
A-

Karşıyaka Belediyesi, 100’ün üzerinde ülkede bin 750’den fazla yerel ve bölgesel yönetimden oluşan ve sürdürülebilir kentsel kalkınmayı amaçlayan Almanya merkezli ICLEI Avrupa – Uluslararası Yerel Çevre Girişimleri Konseyi / Sürdürülebilir Kentler Birliği’ne katıldı.

Karşıyaka Belediyesi ICLEI Temsilcisi olan Meclis Üyesi Saadet Çağlın, “Bu girişimle, iklim değişikliğiyle mücadele başta olmak üzere; çevre, sürdürülebilir kentsel kalkınma ve ilgili alanlarda dünya kentleriyle işbirliğimizi geliştirecek, karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşımında bulunacağız” dedi.

REKLAM ALANI

DAHA YAŞANABİLİR BİR GELECEK İÇİN
ICLEI Avrupa’nın; alanında dünyanın en prestijli kuruluşlardan biri olduğunu ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeye kararlı üyelerden oluştuğunu aktaran Karşıyaka Belediye Meclis Üyesi Saadet Çağlın, “Karşıyaka Belediyesi olarak biz de şehrimizde sürdürülebilirlik adına istikrarlı bir politika izleme konusunda kararlıyız. Çevremiz için yerel hareketlerde bulunmak artık bir seçenek değildir, zorunluluktur. Karbon emisyonunu düşürmek zorundayız, yenilenebilir enerjiye odaklanmak zorundayız. Doğal, iyi gelişmiş, yaşanabilir ve adil bir gelecek yaratmak zorundayız. Karşıyaka Belediyesi olarak, Başkanımız Dr. Cemil Tugay’ın öncülüğünde ICLEI’ye katılmamızın temel sebebi budur. Birlikte sürdürülebilir bir dünya yaratmak için çalışacağız diye konuştu.

KARŞIYAKA’NIN ÜYELİĞİ DUYURULDU
ICLEI Avrupa tarafından Karşıyaka Belediyesi’nin üyeliğini duyurmak amacıyla yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “Karşıyaka Belediyesi, Türkiye’nin batısındaki İzmir Körfezi’nde konumlanmaktadır. Belediyenin Çevre Müdürlüğü halihazırda çeşitli sürdürülebilirlik konularında aktif olarak çalışmalar yürütmektedir. Özellikle, atık azaltımı konusunda ciddi çabalar sarf edilmektedir. Örnek olarak, 2019’un Aralık ayında Belediye bünyesinde yeni bir atık toplama programı yürürlüğe girmiştir. Bu program; kapı kapı dolaşılarak bilgilendirme yapılmasını ve geri dönüşebilir atıkların ayrılması için “mavi çöp torbası” dağıtımını içermektedir. Bu sene, bu çalışmanın kapsamı genişletilecek ve sokak toplayıcıları da sisteme dahil edilecektir.”

ICLEI AVRUPA HAKKINDA
ICLEI, sürdürülebilir kalkınmayı taahhüt eden bin 750’den fazla yerel ve bölgesel yönetimden oluşan küresel bir ağdır. 100’ü aşkın ülkede faaliyet göstermekte ve sürdürülebilirlik politikalarını etkilemektedir. Düşük emisyonlu, doğaya dayalı, adil, esnek ve döngüsel ekonomi uygulamalarının teşvik edildiği eylemsellik yaklaşımını benimseyen ICLEI’nin kuruluş ve faaliyet amaçları;

Düşük emisyonu geliştirmek için, ulaşım, ısıtma, soğutma ve aydınlatma amaçlı sistemlerde kullanılan enerji kaynaklarından oluşan sera gazı salınımını azaltmak,Doğa temelli kalkınma ile hava, su, toprak ve yaşamda sağlığı sürdüren tüm kaynakların korunduğu ve beslendiği sağlıklı yerel ortamları doğaya dayalı çözümler ile uygulamak,Döngüsel ekonomi anlayışı ile doğrusal üretim, tüketim ve atma modelini sona erdirip, dönüştürülebilir, paylaşılabilir ve yenilenebilir kaynakları kullanan sürdürülebilir bir toplumun yapısına önem vermek,Esnek gelişme yolu ile, hızlı çevresel, teknolojik sosyal ve demografik değişimin getirdiği şok ve stres beklentilerini önlemeyi hedeflerken, toplumun dezavantajlı ve savunmasız kesimlerinin haklarını ve ihtiyaçlarını dikkate alan çözümler üretmek,Eşitlikçi ve insan merkezli gelişim yolu ile, herkesin yiyecek, su, enerji, sanitasyon ile temiz hava ve toprağa güvenli erişimi sağlayarak , farklı kimliklerin sosyal dokuyu zenginleştirdiği, insan merkezli güçlü kültürel uyumu sürdürmektir.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.